Anytec A23 Stabil och kraftfull
Anytec A23 – Den rätta känslan
Att utveckla en ny båt handlar om mer än siffror, flödesberäkningar och modellering. Man måste fånga den rätta känslan – annars är allt för intet. Vision, passion och omtanke. Arbetet med utvecklingen av A23 har därför handlat lika mycket om att ”känna in” som att ”blicka framåt”. Under utvecklingsarbetet ringade Anytec in ett flertal olika designmål. Invändigt fokuserade man på att skapa en luftigare interiör med en starkare känsla av rymd och större sociala ytor. Det märks på flera sätt, exempelvis genom att pulpeterna flyttats fram och att förarmiljön förfinats.
Stabilitet, prestanda och självförtroende
A23 har en ny skrovdesign som kombinerar stabilitet med högklassig prestanda i ett komplett paket. Handbyggd och helsvetsad från för till akter. Utvändigt utstrålar den nya designen det närmast självklara självförtroendet, som går i arv genom hela modellprogrammet. Många element känns också igen från giganten Anytec 1221 SPD. Ett helt nytt designelement återfinns i aktern, där targabågen har ersatts av en targamast.
Båten är bestyckad med ett smart kapellgarage som integrerats bakom aktersoffan. När vädret slår om fäller du snabbt upp kapellbågen utan trassel, med hjälp av den smidiga dragkedjan.
Anytec A23 – för en optimal körupplevelse i alla väder och vatten.
+
Standardutrustning
Helkapell
Targabåge
Automatiska trimplan Zipwake
Hydraulstyrning
Vindrutetorkare
Dynsats (akter)
LED-lanternor
Uttag 12V
Elektrisk-/Handlänspump
Stolskydd
Räddningsstege
Självläns
Bottenmålning
Klass-3 ögla
Badplattform
Anytec Performance-stativ
M400
Navigation Simrad
Brandsläckare
Stöldmärkning Securmark
Flytväst Anytec
Förtöjningspaket
+
Teknisk information
- Längd:6,83 m
- Bredd:2,32 m
- Vikt:1226 kg
- Personer:6 p
- Max motor:300 hk
- Tankvolym:310 l
Välj bland alla
Anytec
Anytec Modellprogram 2021
anders.erlandsson@granec.se |andre.erlandsson@granec.se|per.lidman@granec.se|